East Tennessee high school football ranks high in AP poll

(WVLT) -- The Associated Press' Top 10 teams in each of Tennessee's six Division I non-financial aid classifications and in the combined Division II financial aid classification as selected by Tennessee AP-member sportswriters and broadcasters.
Record Pts Prv
1. Maryville (14) 7-1 171 1
2. Oakland (1) 7-1 153 2
3. Cane Ridge (2) 9-0 147 3
4. Germantown (1) 8-0 132 4
5. Blackman 7-1 108 5
6. Mt. Juliet 8-0 91 7
7. Whitehaven 6-2 64 8
8. Ravenwood 7-2 41 9
9. Farragut 8-1 40 6
10. Houston 7-1 29 10
Others receiving votes: Bearden 12. Bradley Central 1. Ooltewah 1.<
Class 5A=

Record Pts Prv
1. Knoxville Fulton (14) 7-1 176 1
2. Oak Ridge (1) 7-1 155 2
3. Henry County (2) 7-1 140 3
4. David Crockett (1) 8-0 131 4
5. South Doyle 7-1 102 5
6. Daniel Boone 7-1 81 7
7. Clarksville NE 3-5 66 6
8. Page 7-1 59 8
9. Kirby 7-1 41 10
10. Shelbyville 7-1 19 NR

Others receiving votes: Tennessee 9. Knoxville Central 6. Clarksville 2. Soddy Daisy 2. Hillsboro

Class 4A=
Record Pts Prv
1. Greeneville (16) 8-0 178 1
2. Anderson County (2) 8-0 164 2
3. Jackson South Side 8-0 139 4
4. Dyersburg 8-0 118 5
5. Elizabethton 7-1 108 3
6. Maplewood 8-1 94 6
7. Tullahoma 7-1 61 8
8. Springfield 6-2 60 7
9. Montgomery Central 7-1 41 9
10. Stone Memorial 7-1 22 10

Others receiving votes: Hardin County
Class 3A=
Record Pts Prv
1. Alcoa (18) 8-0 180 1
2. Covington 8-0 160 2
3. Red Bank 7-0 139 3
4. Upperman 8-0 131 4
5. Johnson County 7-1 96 7
6. Pearl-Cohn 7-2 89 8
7. East Nashville 8-1 63 5
8. Austin-East 6-2 55 9
9. Fairview 7-2 45 6
10. Unicoi County 8-1 13 NR

Others receiving votes: York Institute 6. Sequatchie County 3. Wooddale 2. Signal Mountain 2. Gatlinburg-Pittman 2. Giles County 1. McNairy Central 1. Milan 1. South Gibson 1.
Class 2A=
Record Pts Prv
1. Meigs County (18) 8-0 180 1
2. Tyner Academy 7-1 154 2
3. Watertown 8-0 151 3
4. Columbia Academy 7-1 123 4
5. Peabody 7-1 106 5
6. Riverside 7-1 88 6
7. Lewis County 7-1 77 7
8. Fairley 6-2 44 10
9. Oneida 5-3 18 8
10. Waverly 5-3 14 NR

Others receiving votes: Trousdale County 11. Gibson County 9. Hickman County 4. Eagleville 3. South Greene 3. Trinity Christian Academy 3. Union City 2.
Class 1A=
Record Pts Prv
1. Greenback (16) 9-0 177 1
2. Cornersville (2) 8-0 154 3
3. Huntingdon 9-0 138 4
4. Whitwell 8-0 134 5
5. South Pittsburg 7-1 107 2
6. Cloudland 7-1 90 6
7. Lake County 7-1 75 7
8. Midway 7-1 54 9
9. West Carroll 6-2 18 8
10. Oliver Springs 6-2 17 NR

Others receiving votes: Coalfield 16. Greenfield 7.Gordonsville 1. Mt. Pleasant 1. Hillcrest 1.
Division II=
Class A=
Record Pts Prv
1. Davidson Academy (18) 8-0 180 1
2. Fayette Academy 7-1 160 2
3. Middle Tennessee Christian 7-1 142 3
4. Friendship Christian 6-2 129 4
5. Mt. Juliet Christian Academy 5-2 97 5

Others receiving votes: Grace Christian 12.<
Class AA=
Record Pts Prv
1. Lausanne Collegiate (17) 7-0 179 1
2. CPA (1) 9-0 170 2
3. Notre Dame 7-1 144 3
4. BGA 7-2 115 4
5. ECS 6-2 70 NR

Others receiving votes: Chattanooga Christian 18. Knoxville Webb 18. Franklin Road Academy 6.
Class AAA=
Record Pts Prv
1. McCallie (10) 8-1 156 1
2. CBHS (1) 7-1 147 2
3. MBA (2) 7-1 141 5
4. MUS (5) 7-0 137 4
5. Brentwood Academy 7-1 130 3

Others receiving votes: Baylor 9.